Om oss

Rädda Hallandskusten

Styrelse

Ordförande:

Hans Johansson

Vitlingsvägen 3, 311 96 Heberg

Tel: 076-764 15 66

mobil: 070-867 87 68

E-post: risarp@telia.com

 

 

Vice ordförande:

Ulf Blomdahl

Per Hans väg 18, 436 50 Hovås

Tel: 031-28 26 41, 070-601 7791

eller

Trossnäsvägen 16, 311 96 Heberg

Tel: 0346-432 48

E-post: ulf.blomdahl@telia.com

 

 

Sekreterare:

Margareta Tönsgård

Trossnäsvägen 10, 311 96 Heberg

Tel: 0346-435 22

E-post: mt@emailen.se

 

 

Bengt Tönsgård

Karl Bernhards väg 8, 311 96 Heberg

Tel: 0321-719 44

E-post: bengt@tonsgard.com

 

Ulf Mazur

Lars Vivallius v 11, 311 40 Falkenberg

Tel: 070-647 6127

E-post: ulf@mazur.se

 

 

Lena Ohlsson

Trossnäsvägen 13, 311 96 Heberg

Tel: 0346-438 49

E-post: lenalill@telia.com

 

Webmaster:

Anders Bjering

Ljungbergsgatan 32

302 34 HALMSTAD

Tel:, 070-590 23 57

E-post: anders.bjering@gmail.com

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Revisor:

Johan Sönnerstedt

Almgatan 6, 311 68 Slöinge

Tel. 0346-40264.

Revisor suppleant:

Stellan Magnusson

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Valberedning:

Leif Ljungholm

Södra Esplanaden 2, 223 54 Lund

Tel: 0705-91 54 16

 

Per Stenström

Berte Fäbacken, 310 50 Slöinge

Tel: 0346-403 21

E-post: per@siaglass.se

 

Lars Wattström

Ejdervägen 25, 310 50 Slöinge

Tel: 0346-435 52

E-post: larsw@falkenberg.com

 

 

 

Rädda Hallandskustens idé

Vi är en ideell förening som värnar om natur, miljö och människors rekreation utmed Hallandskusten.

Vi motsätter oss särsklit Favonius AB:s planer, kallat Kattegatt Offshore, på att placera ca 50 st 190 m höga vindkraftverk ca 8 km utanför en av Sveriges vackraste kuststräckor. Projektet är ett stort ett hot mot omistliga naturvärden.

 

Du som vill delta i arbetet för att rädda vår vackra kust är välkommen att kontakta oss .

Hans Johansson

ordförande, Rädda Hallandskusten

risarp@telia.com